Home
Trails
Lodging
Gear
Training
Racing
Notices
Links
banner photo
Adelsman's Cross-Country Ski Page:  skinnyski.com
News
--------
Racing
Calendar

--------
Racing
Outlook

--------
Results
--------
High School
--------
College
--------
Archives

Skinnyski.com High School Rankings - Final

February 12, 2018

Commentary

Sections were surprisingly uneventful, with nearly all the favorites advancing.  Mara McCollor and Anders Sonnesyn, Wayzata, captured their section titles with convincing wins.  Garrett Beckrich, Grand Rapids, took the section 7 title with authority and Cooper Lennox, Mora, continued his winning ways in taking his section.  Hannah Bettendorf, Proctor/Hermantown, looked great in a strong section final, as well as an impressive performance by Triana Willmert, Edina, in collecting her section crown.

While nearly all the teams advanced to state as we had suggested in the Sections Preview, there is still a lot of parity in the top ten.  In particular, we push the Stillwater girls to the top of the leaderboard as the team seems to have their stars ready for the big finale.  But confidence is not high in those girls rankings and it will make for an exciting state meet.  The boys team order is only slightly better, with Wayzata remaining the top dog.  The battle for second is tight and that top five could all make a case for being bumped up.

Note: Kelly Koch remains #2 in our final rankings, but she will not be competing in the State Meet because her overseas competition in Finland, combined with poor snow conditions earlier in the season, made it impossible for her to compete in the required number of races to qualify for sections.  

Rankings

Boys Individual

  1. Anders Sonnesyn, Wayzata, 12
  2. Luc Golin, Wayzata, 12
  3. Alex Nemeth, St. Cloud Cathedral-Sartell, 11
  4. Peter Moore, SPA, 11
  5. James Schneider, Wayzata, 10
  6. Garrett Beckrich, Grand Rapids, 11
  7. Cooper Lennox, Mora, 10
  8. Ryan Mead, Forest Lake, 12
  9. Torsten Brinkema, 12
  10. Henry Hall, Mpls Southwest, 11

Cusp: Alex Kelling, Grand Rapids, 11; Ben Olson, Blaine, 12; Gus Schatzlein, Prior Lake, 12; Hunter Zupko, Little Falls, 12; PJ Rubin, Edina, 11; Matthew Bourne, MPA, 11; Declan Dahlberg, MPA, 12; Sam Stertz, Grand Rapids, 9; Andrew Haines, Forest Lake, 11; Victor Sparks, Mpls Southwest, 9.

Girls Individual

  1. Mara McCollor, Wayzata, 11
  2. Kelly Koch, Burnsville, 12
  3. Hannah Bettendorf, Proctor/Hermantown, 12
  4. Regan Duffy, Forest Lake, 11
  5. Sarah Olson, Blaine, 11
  6. Triana Willmert, Edina, 12
  7. Luci Anderson, Robbinsdale-Armstrong, 11
  8. Libby Tuttle, Stillwater, 10
  9. Emma Stertz, Grand Rapids, 12
  10. Jenny Parent, Forest Lake, 12

Cusp: Gretchen Haggenmiller, Duluth East, 10; Kasia Bednarski, Mpls Southwest, 11; Siri Bohacek, Stillwater, 12; Olivia Schwintek, White Bear Lake, 11; Ryne Prigge, Ely, 12; Samantha Kurkowski, Roseville, 12; Rana Kraftson, Stillwater, 12; Lauren McCollor, Wayzata, 9; Molly Moening, St. Paul Highland Park, 8; Charlotte Brown, Benilde-St. Margarets, 10.

Boys Team

  1. Wayzata
  2. Mpls Southwest
  3. Forest Lake
  4. Stillwater
  5. Grand Rapids
  6. Mounds Park Academy
  7. St. Paul Highland Park
  8. Ely
  9. Mora
  10. Robbinsdale-Armstrong

Cusp: Eden Prairie; Edina; Blaine; Prior Lake; St. Cloud Cathedral-Sartell; Burnsville; Champlin Park; Little Falls; Duluth East; Minnehaha Academy.

Girls Team

  1. Stillwater
  2. Mpls Southwest
  3. Forest Lake
  4. Robbinsdale-Armstrong
  5. Duluth East
  6. Ely
  7. St. Paul Highland Park
  8. Edina
  9. Wayzata
  10. Grand Rapids

Cusp: Andover; Hopkins; Winona; Eastview; Roseville; Mora; Eden Prairie; Mpls South; Bemidji; Alexandria.

Disagree with the rankings or notice a problem? Send your comments to


About Us | Advertising Information | Privacy Statement
This service provided to you according to our Visitor Agreement
Return to Top
© 2005 skinnyski.com. All Rights Reserved.